Podologia

Podologia jest dziedziną medycyny zajmującą się specjalistyczną pielęgnacją stóp, diagnozowaniem zmian powstałych na skórze stóp jak również kierowaniem do odpowiednich lekarzy specjalistów.

Specjalista ds. podologii zajmuje się profilaktyką i wsparciem w procesie leczenia chorób stóp. Zajmuje się pacjentami z grup ryzyka, takich jak chorzy na cukrzycę lub chorzy ze zmianami reumatycznymi stóp. Przeciwdziała powstawaniu zmian chorobowych na stopach, w przypadku powstałych dolegliwości przeprowadza zabiegi lub terapie.

Spektrum działań usług specjalisty ds. podologii to:

  • analiza rodzaju deformacji stopy,
  • profilaktyka stopy cukrzycowej diabetyka,
  • wykonanie odciążenia ze specjalnie do tego przeznaczonych materiałów,
  • ortezy - trwałe, indywidualne środki odciążająco-korygujące z masy kauczukowo-silikonowej RUCK
  • skracanie paznokci oraz zabiegi na paznokciach wrastających, zawiniętych, zgrubiałych czy grzybiczych,
  • usuwanie zrogowaciałego naskórka (hiperkeratozy),
  • rozpoznanie, usuwanie odcisków oraz kurzajek,
  • wykonywanie klamer ortonyksyjnych (ortonyksja),
  • odbudowywanie paznokci (protetyka paznokci),
  • poradnictwo ogólne i indywidualne.

W naszym gabinecie leczymy:

Modzel

Jest ograniczonym zgrubieniem warstwy rogowej naskórka. Miękka narośl o żółtawym zabarwieniu z niewyraźnie ograniczonym brzegiem. Powstaje on przez powtarzający lub przedłużający ucisk lub tarcie.


Zobacz cennik Skontaktuj się

Nagniotek

To reakcja obronna skóry na stały ucisk. Jest on ograniczonym zgrubieniem warstwy rogowej naskórka. W jego centralnej części znajduje się czop rogowy, który poprzez stały ucisk pogłębia się docierając do głębszych warstw naskórka.


Zobacz cennik Skontaktuj się

Odcisk

To zgrubienie skóry bardziej ograniczone niż modzel, wnikający bardzo głęboko i posiadający jądro. Powstaje na skutek skoncentrowanego i intensywnego ucisku. Zlokalizowany jest na stawach palców, pomiędzy palcami, na podeszwie stopy, w wałach paznokciowych, pod płytką paznokciową oraz na powierzchniach stycznych.


Zobacz cennik Skontaktuj się

Hiperkeratoza

Znaczne pogrubienie warstwy rogowej naskórka związane z nadmiernym rogowaceniem. Typowe miejsca nadmiernego rogowacenia to podeszwa stóp, stawy palców.


Zobacz cennik Skontaktuj się

Pękające pięty

Pęknięcia wyglądają jak szczeliny, zwykle tylko w zrogowaciałej części naskórka. Bywa jednak, że są o wiele głębsze i sięgają aż do skóry właściwej. Wtedy pięty bolą przy każdym kroku, krwawią, a niekiedy nawet ropieją.


Zobacz cennik Skontaktuj się

Wrastające i wkręcające się paznokcie

Są dwa powody wrastających paznokci. Pierwszy dotyczy paznokci rosnących samoistnie w dół wbijając się w wał paznokciowy - może to być również przypadłość genetyczna. A drugi powód dotyczy paznokci wrastających ze względu na uraz mechaniczny np. chodzenie w ciasnych, zwężanych i mało wygodnych butach, zbyt krótkie lub nieprawidłowe obcinanie paznokci stóp. Inne czynniki to: specyficzna praca zawodowa lub przeciążenie stóp podczas treningów (dotyczy sportowców). Stopy z halluksami ( największy palec stopy czyli "paluch" naciska lub ściera się z sąsiednim palcem i powstaje stan zapalny prowadząc do wrastania paznokci. Wrastający paznokieć może na początku mniej boleć, ale nawet mały ból jest sygnałem aby jak najszybciej pojawić się u podologa. Zaniechanie tego prowadzi do zaczerwienienia tkanki skórnej, potem pojawia się wydzielina ropna i tzw. "dzikie mięso" czyli hipergranulacja. Chory mocno utyka, zmiana jest niezwykle bolesna, z czasem chory przestaje chodzić.


Zabieg chirurgiczny czy zabieg podologiczny

Wielu pacjentów kierowanych jest do chirurga. Ten najczęściej usuwa część lub całą płytkę paznokciową. Niestety mimo iż jest to zazwyczaj bolesny zabieg to problemu wrastającego paznokcia nie rozwiązuje. Płytka paznokciowa powoli będzie odrastała lecz kierunku wzrostu nowego paznokcia nie zmieni.


Metody leczenia wrastających paznokci
  • Ortonyksja - Jest to terapia wrastających paznokci przy użyciu klamer. Zadaniem klamry jest spłaszczenie płytki paznokciowej lub zmiana toru wzrostu paznokcia. Istniej kilka systemów klamer - dobiera się je indywidualnie w zależności od kształtu płytki, stopnia wrastania paznokcia. Bezbolesna i nieinwazyjna ortonyksja przynosi trwałe efekty - podobnie jak aparat ortodontyczny w przypadku uzębienia. Czytaj więcej

  • Tamponowanie - Tamponada to miękka, przepuszczająca powietrze fizelina (o różnej grubości), którą aplikujemy w wale paznokciowym w celu oddzielenia paznokcia od otaczających go tkanek oraz poszerzenia przestrzeni między płytką a wałem skórnym. Stosowana jest zarówno w przypadku stanów zapalnych występujących jako konsekwencja wrastających paznokci jak i po założeniu klamry w celu zabezpieczenia haczyków przed podrażnieniem wałów paznokciowych. Materiał nasączany jest dodatkowo preparatami odkażającymi lub zastosowana jest tamponada Atrauman Ag (antybakteryjny opatrunek z maścią zawierający srebro metaliczne, gdzie pod wpływem wydzieliny - (krew, ropa), opatrunek uwalnia jony srebra o bakteriobójczym działaniu).

Zobacz cennik Skontaktuj się

Brodawki wirusowe (kurzajki)

Brodawka stopy to twarda guzowata narośl skórna, która pojawia się na podeszwie stopy. Wywołuje ją brodawczak ludzki Human Papillomavirus, przenikający skórę w miejscach drobnych skaleczeń, zwłaszcza wtedy gdy jest ona wilgotna. Po wniknięciu do naskórka, zanim infekcja skóry doprowadzi do deformacji i utworzenia się widocznej brodawki, następuje kilkumiesięczny okres inkubacji. Powstaje twarde, zrogowaciałe zgrubienie. Ucisk na to miejsce w trakcie chodzenia lub stania powoduje drażnienie wrażliwych zakończeń nerwowych, znajdujących się pod powierzchnią skóry.


Wyróżniamy dwa rodzaje brodawek na stopach:

  • Myrmecje - wywołane są przez wirus HPV 1; występują zwykle pojedynczo, są wyraźne, dobrze wyczuwalne palpacyjnie, twarde, sięgają głęboko w obręb skóry, towarzyszy im często lokalny odczyn zapalny i związany z nim ból oraz zaczerwienienie.

  • Brodawki mozaikowe - wywołane infekcją wirusem HPV 2; są to zmiany mnogie, niewielkie, zlokalizowane w powierzchownych warstwach skóry, nie siągające w głąb, stąd wyjątkowo rzadko towarzyszy im lokalny odczyn zapalny.

  • Czytaj więcej

Zobacz cennik Skontaktuj się

W gabinecie wykonujemy również:

  • Rekonstrukcję paznokci

    Rekonstrukcja paznokci jest zabiegiem często pojawiającym się w ofercie gabinetów podologicznych. Zabieg taki może mieć charakter czysto estetyczny, aby na przykład w okresie letnim pacjent mógł cieszyć się zadbanymi i ładnymi paznokciami stóp.

    Czytaj więcej
  • Ortezy indywidualne

    Ortezy indywidualne są wykorzystywane w przypadku konieczności dopasowania ortez innych niż klasyczne (fabrycznie produkowane). Poprawnie wykonana orteza stanowi ogromną pomoc dla pacjenta w przypadkach zdeformowanych palców stóp, przodostopia itp.

    Czytaj więcej
  • Badania mykologiczne

    Pod pojęciem badania mykologiczne rozumiemy testy i procedury pozwalające zdiagnozować zakażenia grzybicze i bakteryjne, w tym, mającą największą wartość diagnostyczną, hodowlę. Mikroskopijnych rozmiarów grzyby, takie jak dermatofity, drożdżaki i pleśniowce, mogą u zdrowych osób osiedlać się na skórze i paznokciach.

    Czytaj więcej

Zasługujesz na to co najlepsze!
Zapraszamy do Gabinetu Podologicznego

Jakie są zalety klamer?

  • Natychmiastowe ustanie bólu,
  • Uniknięcie bolesnych operacji - ważna zaleta nie tylko dla diabetyków,
  • Nie przeszkadzają podczas chodzenia,
  • Nie ograniczają sprawności ruchowej ( nie trzeba rezygnować z ulubionego sportu),
  • Nie wymagają zwolnienia lekarskiego z pracy.

Kiedy zakładane są klamry?

  • Profilaktycznie, w przypadku łagodnego wrastania paznokcia,
  • W ciężkich przypadkach zapobiegają operacji.
Rodzaje klamer
  • Klamry metalowe - Onyclip - System Onyclip jest najprostszym a zarazem bardzo skutecznym systemem do korygowania wrastających paznokci stóp. System Onyclip można stosować we wszystkich przypadkach np: paznokciach wrastających o jedno i obustronnie podwiniętych brzegach, nadmiernej granulacji, częściowej lub kompletnej resekcji paznokci, podrażnienia wałów paznokciowych, u dzieci i dorosłych.
  • Klamra druciana - Rosa Frasera - Klamra druciana Rosa Frasera pozwala na dokładne dozowanie miejsca i siły korekty. Wskazanie do zastosowania:
    • Paznokcie wrastające
    • Paznokcie wkręcające (rurkowate)
    • Odciski podpaznokciowe
    • Deformacje płytki paznokciowej
  • Klamra druciana ( bez niklu) - 3TO - Jest innowacyjnym rozwiązaniem dla problemu wrastających paznokci. Jest to 3-częściowa klamra, wykonana ze stali chirurgicznej. Posiadamy klamry 3TO najnowszej generacji, bez niklu - ( co zapewnia bezpieczeństwo osobom mającym alergię na nikiel ), o możliwościach sprężynowania, dzięki czemu można łatwo dopasować ją do każdego przypadku. Nakładana jest nawet przy stanach zapalnych.
Leczenie metodą kriochirurgii

W naszym Gabinecie dysponujemy urządzeniem kriochirurgicznym szwajcarskiej firmy CryoAlfa Super Contakt N2O (metodą kontaktową) oraz CryoAlfa Super (metodą natryskową). Jest to urządzenie do zastosowania w dermatologii estetycznej i podologii. Czynnikiem zamrażającym jest tutaj podtlenek azotu. Aparat jest bardzo dokładny, pozwala na precyzyjną destrukcję chorej tkanki. Metoda kontaktowa jest metodą wykorzystywaną na zmiany w obrębie twarzy i ciała, szczególnie trudno dostępne miejsca. Metoda natryskowa stosowana jest u nas na dłonie i stopy - brodawki Myrmecia oraz brodawki mozaikowe, w większych ilościach.

Od strony kontaktu ze skórą, krioaplikator pokryty jest warstwą ochronną ze złota, co dodatkowo poprawia sterylność urządzenia.

W ciągu 24-28 godzin od chwili zabiegu w zamrożonym miejscu uformuje się strup, który odpadnie po 10-14 dniach pozostawiając ziarninę. Dzięki zachowaniu dobrej włóknistości tkanki, cały zabieg kriochirurgiczny znacznie ogranicza powstanie widocznej blizny.

Metoda natryskowa - można leczyć wykwity o dużej powierzchni, metodą nakładających się pól.

Zabieg rekonstrukcji paznokci może być również pomocny przy ukryciu uszkodzeń płytki paznokciowej na skutek różnych urazów mechanicznych, a także przy grzybicy paznokci (w niektórych przypadkach).

Nawet mocno uszkodzone lub zniszczone paznokcie mogą znów wyglądać pięknie. W wypadku odklejania się paznokcia od łożyska (onycholiza), usunięcie uszkodzonej części płytki paznokciowej pozwala na dokładne oczyszczenie przestrzeni podpaznokciowej z mas rogowych, utrudniających odrastanie i będących potencjalną pożywką dla drobnoustrojów.

Przy grzybicy, podolog współpracując z lekarzem dermatologiem, usuwa części płytki paznokcia, która objęta jest procesem grzybiczym. Najlepiej gdy materiał z chorej płytki paznokcia oddamy do badania mykologicznego. Dzięki temu wspomagamy właściwe leczenie. W miejsce usuniętej płytki wykonujemy rekonstrukcję paznokcia, aby ochronić delikatną tkankę i umożliwić odrastanie paznokcia właściwego.

Zabiegi takie przeprowadzamy również na paznokciach po ingerencjach chirurgicznych – gdy paznokieć dopiero odrasta, i nie wygląda on estetycznie, lub gdy po zabiegu lub nie rzadko zabiegach, zostaje zdeformowany.

Gdy paznokcie są kruche i łamliwe, dzięki pokryciu płytki odpowiednią masą żelową lub akrylową zawierającą clotrimazol o działaniu przeciwgrzybiczym, poprawiamy wygląd paznokci, a tym samym komfort pacjenta.

Orteza indywidualna odciążająca przodostopie może być używana jako doskonała ochrona przeciw powstawaniu modzeli i nagniotków przy deformacji łuku poprzecznego stopy - (płaskostopie poprzeczne). Powodem płaskostopia poprzecznego jest nadmierne przeciążenie II i III głowy kości śródstopia i w tych właśnie miejscach pojawiają się zgrubienia naskórka.

Ortezy stosowane są również przy deformacjach palców ( palce młotkowate, młoteczkowate oraz szponiaste).

Pracujemy na masie silikonowej firmy RUCK, która nie zawiera tlenku cynku ani składników drażniących. Jest odporna na rozdarcia, cechuje ją wysoki stopień elastyczności i optymalna miękkość.

Ponieważ większość grzybów rośnie wolno, badanie mykologiczne może trwać nawet kilka tygodni.

Wskazania do badania mykologicznego.

Badania mykologiczne przeprowadza się w przypadku podejrzenia infekcji grzybiczej w celu jej potwierdzenia, określenia gatunku wywołującego objawy oraz dobrania odpowiedniego leczenia. Częstymi symptomami grzybicy są, zależnie od zaatakowanej części ciała:

  • zaczerwienienie i swędzenie skóry (zwłaszcza w miejscach osłoniętych i wilgotnych, jak skóra stóp, paznokcie, przestrzenie międzypalcowe, wały paznokciowe),
  • zgrubienie i zażółcenie paznokci,
  • kruchość i łamliwość paznokci,
  • nieprzyjemny zapach,
  • zielone zabarwienie paznokcia ( podejrzenie infekcji bakteryjnej "Pseudomonas Areuginosa").

Badania mykologiczne przeprowadza się podczas leczenia grzybic, aby zweryfikować skuteczność leczenia i podjąć decyzję o ewentualnej jego modyfikacji lub zakończeniu.

Jak wygląda badanie mykologiczne?

Jeśli podejrzewana jest grzybica paznokci, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jeśli badane mają być paznokcie zmienione chorobowo, przez około 2 tygodnie przed badaniem należy odstawić wszelkie maści i preparaty lecznicze. Tydzień przed pobraniem próbki nie należy obcinać paznokci. W dniu badania nie myjemy strefy, która będzie poddana badaniu.

Materiał pobiera się specjalnymi metodami, zapewniającymi sterylność (unika się w ten sposób wyników fałszywych). W każdym przypadku, po pobraniu materiał jest odpowiednio zabezpieczany i przesyłany do laboratorium. Na wyniki, w zależności od gatunku grzyba i metody, oczekuje się około 5-6 tygodni.

Facebook